امروز : دوشنبه 22 ارديبهشت 1399

متغیرهای تاثیرگذار برای بازار دلار کدامند؟

تاریخ ارسال : 1400/11/02اکوایران : قیمت ماهانه دلار متشکل و سنا در دی ماه کاهش یافت. قیمت دلار سنا که در ماه گذشته روی ۲۷ هزار و ۳۵۶ تومان قرار داشت در ماه اخیر به کانال ۲۶ هزار تومان وارد شد و روی ۲۶ هزار و ۶۵۰ تومان قرار گرفت.

قیمت ماهانه دلار متشکل نیز به کانال پایین‌تر وارد شد و از ۲۷ هزار و ۱۴۱ تومان به ۲۶ هزار و ۳۹۲ تومان رسید.
قیمت ماهانه یورو متشکل و سنا مانند دلار تغییراتی منفی را به ثبت رساند. قیمت یورو متشکل در آذر ماه 31 هزار و 9 تومان بود و در دی ماه به دو کانال پایین‌تر وارد شد و روی 29 هزار و 780 تومان قرار گرفت. قیمت یورو سنا هم تغییر کانال داد و از 31 هزار و 330 تومان به 30 هزار و 5 تومان رسید.
متغیرهای تاثیرگذار برای بازار دلار کدامند
افت قیمت دلار و یورو در ماه اخیر تحت تاثیر افزایش امیدواری‌ها به احیای برجام اتفاق افتاد، برخی تحلیل‌گران معتقدند مذاکرات به نقطه حساسی رسیده است و به حصول توافق یا منتفی شدن آن برای همیشه نزدیک شده‌ایم. برخی دیگر نیز می‌گویند اثر توافق احتمالی در بازار تخلیه شده است و حتی با حصول توافق نباید انتظار افت شدید قیمت دلار را داشته باشیم. مذاکرات احیای برجام بیش از هر چیز توجه فعالان بازار را به خود جلب کرده است، اما احتمالا افزایش درآمدهای نفتی تحت تاثیر افزایش احتمالی قیمت نفت و پیدا کردن راه‌های جدید برای فروش نفت و وارد کردن درآمد حاصل از فروش نیز در روند قیمتی دلار تاثیرگذار خواهد بود.
انحراف معیار ماهانه قیمت دلار رکورد زد
در ماه اخیر قیمت دلار نوسانات بسیار شدیدی را به ثبت رساند. انحراف معیار قیمت دلار که شاخصی از ریسک معامله در بازار است و شدت نوسان قیمتی را نشان می‌دهد در ماه اخیر 1009 تومان محاسبه می‌شد. رکورد انحراف معیار ماهانه تا به حال متعلق به اردیبهشت ماه بود، اما در دی ماه این رکورد ارتقا پیدا کرد.

منبع خبر :دنیای اقتصاد

برچسب ها :
ارسال دیدگاه :